31. 8. 2023. / 11.32
Osnovna škola „Momčilo Nastasijević“ u Gornjem Milanovcu zabranila je od 1. septembra učenicima i nastavnicima upotrebu mobilnih telefona i drugih sličnih uređaja u toku nastavnog dana, prenosi N1.
Upotreba mobilnih telefona zabranjena je i u školskom dvorištu, saopštila je škola.
Odluka je doneta je na predlog direktorke škole Ivane Tolić, a jednoglasno su je prihvatili roditelji i Školski odbor „u cilju prevencije različitih oblika zloupotrebe elektronskih uređaja tokom obrazovno-vaspitnog procesa“.
Ukoliko učenik prvi put prekrši tu zabranu, mobilni telefon će mu se oduzeti i predati pedagoško-psihološkoj službi ili direktorki škole, a odeljenski starešina će pokrenuti postupak pojačanog vaspitnog rada prema učeniku i pozvati roditelje da preuzme telefon.
A ukoliko učenik drugi put bude prekršio zabranu, uz oduzimanje telefona dobiće i ukor odeljenjskog starešine i smanjenje ocene iz vladanja.
Učenici počeli više da se druže
Zabranu korišćenja mobilnih telefona tokom nastave, prvo su uvele pojedine obrazovne ustanove u Prokuplju, Požarevcu, Vršcu, Subotici, Beogradu. Direktori škola kažu da su učenici počeli više međusobno da se druže, razgovaraju.
Internim pravilnicima predviđene su i sankcije za učenike kod kojih nastavnik nađe mobilni telefon tokom časa. Direktori škola kažu da su na taj način sprečili ometanje nastave, smanjeno je digitalno nasilje, a i poboljšana su postignuća učenika, piše Euronews.
Poslednjih nekoliko godina sve više zemalja se opredeljuje za potpunu ili delimičnu zabranu mobilnih telefona u školama.
Poslednja koja je to učinila je Holandija. UNESCO je zbog ovog problema uputila apel u kome se postavljaju mnoga pitanja o značaju digitalnog obrazovanja.
Time što ove kompanije pokušavaju da prodaju proizvode za digitalno obrazovanje, učenje je sve više usmereno ka onlajn sferi, posebno na fakultetima.
Apel UNESCO
Agencija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu UNESCO, saopštila je da je neophodno zabraniti mobilne telefone u školama jer postoje dokazi da je njihova prekomerna upotreba povezana sa smanjenim obrazovnim učinkom, piše „Gardijan“.
Glavni razlog za zabrinutost je sve veći uticaj privatnih obrazovnih kompanija na obrazovnu politiku širom sveta.
Milioni siromašne dece nemaju mogućnost da se obrazuju „uživo“, te bi i u onlajn sferi bili isključeni. Razlog je skupa obrazovna infrastruktura, navodi se u saopštenju. Za isključenje siromašne dece, čak i iz digitalnog obrazovanja, pokazalo se na primeru kovid pandemije kada nisu imali ni pristup internetu.
UNESCO je naveo i da zemlje treba da imaju jasne ciljeve kako bi digitalno obrazovanje bilo korisno za sve i dostupno svima. Trenutna situacija je takva da je digitalna tehnologija u obrazovanju, štaviše,
U Srbiji odluka prepuštena školama
Da li će učenici moći da koriste mobilne telefone u školi u Srbiji je prepušteno da odluče same obrazovne ustanove. Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i to član 83 kaže da je „upotreba mobilnog telefona, elektronskog uređaja i drugog sredstva u svrhe kojima se ugrožavaju prava drugih ili u svrhe prevare u postupku ocenjivanja jedna je od težih povreda obaveze učenika“.
Preporuka Ministarstva prosvete je da tu oblast škole urede internim aktima. Internim pravilnicima škole su jasno definisale gde i kada mogu da se koriste mobilni telefoni. Direktori škola kažu da su prezadovoljni učinkom, da su učenici počeli više međusobno da se druže, razgovaraju. Više nema snimanja na času i kačenja na društvene mreže, što je bio trend među đacima.
M.J./N1/Euronews
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com