28. 8. 2023. / 16.10
Pariz će ove nedelje postati jedan od retkih gradova u Evropi sa potpunom zabranom iznajmljenih električnih trotineta, prenosi Politika.
Do sada su tri kompanije sa licencom za rad električnih trotineta u francuskoj prestonici – Lime, Dot i Tier, potvrdile da će ukloniti svoje električne trotinete do 1. septembra.
Ove tri kompanije upravljale su sa skoro 15.000 električnih trotineta.
Pariz je bio pionir kada je uveo električne trotinete 2018. godine, jer su gradske vlasti nastojale da promovišu „nezagađujuće“ oblike gradskog prevoza.
Ali kako je popularnost vozila na dva točka rasla, posebno među mladima, rastao je i broj nesreća. Prošle godine tri osobe su poginule, a 459 je povređeno u nesrećama sa električnim trotinetima, piše Gardijan.
Ovo je bio povod da se u aprilu održi referendum na kome su Parižani birali da li su za ili protiv iznajmljivanja električnih trotineta. Rezultati glasanja pokazali su da je 90 odsto glasova bilo protiv.
Javna smetnja
„Električni trotineti su postali moj najveći neprijatelj. Plašim ih se. Pariz je postao neka vrsta anarhije. Nema više mesta za pešake“, rekla je za AFP učiteljica Suzon Lambert.
Smanjenje automobilskih gužvi i potpuni pristup gradu biciklima bili su neki od ključnih prioriteta gradonačelnice Pariza Ane Idalgo.
U intervjuu za francuske medije Idalgo je rekla da bi zabrana električnih trotineta „smanjila smetnje“ u javnim prostorima.
Gradovi širom sveta raspravljaju o tome da li su takva vozila opasna javna smetnja ili deo budućnosti urbane mobilnosti.
Neki gradovi su uveli ograničenja, kao što su ograničenja brzine i dozvoljena mesta za vožnju, kao i parking zone sa novčanim kaznama za korisnike.
Nova pravila i kazne u Srbiji
Predlogom izmena i dopuna Zakona o bezbednosti uvedena su nova pravila i kazne za sve one koji voze električne trotinete u Srbiji.
Glavna izmena se odnosi na zabranu kretanja električnih trotineta po trotoarima. Umesto toga, obavezna je vožnja biciklističkom stazom. Ukoliko ih nema, vozači će koristiti kolovoz u širini do jednog metra.
Pri korišćenju kolovoza biti obavezno nošenje fluorescentnog ili svetloodbojnog prsluka, kao i biciklističke kacige.
Deca mlađa od 14 godina neće smeti da upravljaju električnim trotinetom.
U slučaju da je ograničenje brzine veće od 50 kilometara na sat, vožnja električnih trotineta neće biti dozvoljena.
Vozači će morati kod sebe da imaju tehničku dokumentaciju o vozilu iz koje se mogu utvrditi tehničke karakteristike trotineta, kao što su snaga elektromotora, konstruktivna brzina i masa praznog vozila.
Za vožnju električnog trotineta po autoputu i motoputu i prevoženje drugog lica, kazne su od 100.000 do 120.000 dinara ili kazna zatvora do 30 dana.
Za vožnju nedozvoljenom površinom kazna je 10.000 dinara. Ista kazna važi i za vožnju bez osvetljenja ili bez svetloodbojnog prsluka.
Za teže prekršaje predviđeno je čak i oduzimanje vozila.
Vozača koji vozi trotoarom, može da zaustavi bilo koji policajac, ne samo pripadnici Saobraćajne policije.
A.E/Politika/The Guardian
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com