Fotografija koja se proširila društvenim mrežama — sa opisom o uništenom štandu SNS-a juče u Petrovcu na Mlavi — zapravo je stara više od sedam godina. Ista fotografija je već objavljivana u medijima 2016. godine i prikazuje posledice napada na aktiviste vladajuće stranke u Kragujevcu.
Izvor: Blic /Screenshot
Fotografija srušenog štanda Srpske napredne stranke se tokom jučerašnjeg popodneva proširila društvenim mrežama uz tvrdnju da se radi o slučaju koji se desio 23. oktobra u Petrovcu na Mlavi.
Tekst koji prati objave na društvenim mrežama X, Fejsbuk i TikTok istovetan je i glasi:
Narod se okupio i razlupao stand SNS u paramparčad. Naprednjaci oterani sa trga.
Lokacija: Petrovac na Mlavi. Dana: 23.10.2023. PODELITE.
Ne ulazeći u nameru zbog koje se ova fotografija masovno proširila, obrnuta pretraga fotografije daje jasnu ocenu — fotografija ne prikazuje jučerašnji napad na štand aktivista SNS-a u Petrovcu na Mlavi.
Štaviše, fotografija datira od 11. aprila 2016. godine kada se u Kragujevcu desio sličan incident, odnosno kada su automobilom kragujevačkih tablica nepoznate osobe srušile štand SNS-a na kom se predstavljao tadašnji predizborni program.
U izveštaju Blica o ovom događaju navodi se da je štand ubrzo rekonstruisan, kao i da je tada gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić istakao kako taj „incident neće obeshrabriti SNS da nastavi sa svojom politikom“.
***
„Recikliranje” fotografija, odnosno objavljivanje starih uz netačne opise, jedna je od čestih manipulacija na društvenim mrežama, pokazuju i naše analize.
Krizne i napete situacije, poput rata u Ukrajini, rata na Bliskom istoku, krize na Kosovu, kao i vreme kampanja uoči izbora — pogodno su tle za brzo širenje zapaljivih objava na društvenim mrežama, uz uobičajene tehnike informaciono-propagandnih aktivnosti.
PREPORUKA:
*Proveravajte uvek više izvora, kao i ko je objavio informaciju i ko je sve podelio. Fotografiju možete proveriti kroz obrnutu pretragu fotografiju i dobićete brzi odgovor da li je već objavljivana na internetu.