Na današnji dan pre 77 godina sovjetske trupe oslobodile su nacistički logor smrti Aušvic. Taj datum se u celom svetu obeležava kao Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta. O kulturi sećanja i važnosti stalnog podsećanja da se istorija ne bi ponavljala, ali i o politizaciji i zloupotrebama pojma genocid kao i o našem odnosu prema najtežim zločinima u novijoj istoriji, za večerašnji Newsmax Adria Pregled dana govorila je Sanja Petrović Todosijević, naučna saradnica Instituta za noviju istoriju Srbije.
Gošća večerašnjeg Pregleda dana, Sanja Petrović Todosijević, kaže da naša država nema jasno definisanu politiku sećanja, ne samo kada je Holokaust u pitanju i kada govorimo o sećanju na žrtve Holokausta, već generalno.
„Veliko je pitanje da li je struka ta koja definiše i utiče na formiranje slike o prošlosti u javnom prostoru ili to čine neodgovorne i nesavesne političke elite, koje manipulišu istorijskim činjenicama onako kako njima odgovara, u dnevno političke svrhe. Ja mislim da je to najveći problem i jedan od razloga zašto kod nas prošlost nikad ne prolazi i zašto znanja koja imamo o prošlosti ne usmeravamo u dovoljnoj meri ka budućnosti“, objašnjava Petrović Todosijević.
Prema njoj, učenje o Holokausta treba da nam pomogne ne samo da savladamo prošlost, već da savladamo i probleme sa kojima se suočavamo u sadašnjosti. A, kako kaže, mi se u sadašnjosti takođe suočavamo sa nekim novim oblicima fašizma, rasizma i anti-semitizma.
„Milsim da javni prostor u mnogo većoj meri mora biti ispunjen nekakvim simbolima, da se u javnom govoru mora mnogo više insistirati na određenim vrednostima čija afirmacija sprečava da se u budućnosti desi ono sa čim smo se suočili u prošlosti“, kazala je ona.
Petrović Todosijević kao veliki problem izdvaja relativizaciju istorijske istine i naglašava da nije sigurna a ona i njene kolege uopšte mogu mnogo da urade da to promene.
„Ali odgovorni političari mogu – oni koji savesno pristupaju događajima iz prošosti, mogu to da promene. Oni koji zapravo istoriju ne doživljavaju tako da je mogu koristiti u dnevno političke svrhe, oni koji, bez obzira na njihove političke agende ili na njihovo razmatranje prošlosti u afirmaciji određenih epizoda, shvataju da se prošlosti ne može pristupati selektivno“, kaže za Pregled dana istoričarka i naučna saradnica Instituta za noviju istoriju Srbije Sanja Petrović Todosijević.
„Iz istorije ne možete uzimati samo ono što se vama dopada. A to se radi neprekidno. To uznemiruje javnost. To je zbunjuje“, dodaje ona.
Cele gostovanje možete pogledati ovde:
Bonus video: Da li je veličanje genocida u Priboju izolovan slučaj ili ima dublje korene?
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: